Teknik Bilgiler

Çeşitli metal veya metal olmayan (plastik, cam, v.b) malzemeden yapılacak parçaların şekillendirilmesinde kullanılan aşınma dayanımları yüksek, genelde alaşımlı çeliklerin genel adıdır.

Soğuk iş takım çelikleri; çalışma sırasında meydana gelen yüzey sıcaklığının maksimum 200°C'ye kadar yükselebildiği takımların imalatında kullanılır. 

GENEL OLARAK KULLANIM YERLERİ

01.Kesme Takımları: Kesme kalıpları, kesme bıçakları, kazıma bıçakları, hassas delme takımları, kağıt ve plastik bıçakları, delme zımbaları.

02.Çekme Takımları: Derin çekme takımları, tel ve çubuk boru çekme takımları.

03.Bükme Takımları, Baskı Takımları 

04.Dişli Takımları, Vida Ovalama Takımları

05.Cıvata, Perçin ve Somunların Soğuk İşlem Takımları

06.Soğuk Ekstrüzyon Takımları

07.Sinter Presleme Takımları

08.Ahşap İşleme Takımları

09.Basınçlı Hava Takımları

10.Plastik İşleme Takımları

11.Ölçü Aletleri İmalatı

Metal veya metal dışı malzemelerin 200C'nin üzerindeki sıcaklıklarda şekil verilmesinde kullanılan çelik türleridir.

Genel Kullanım Alanları :

01.Hafif metallerin (Alüminyum,çinko alaşımları vb.); basınçlı döküm ve metal ekstrüsyon kalıplarında, yüksek gerilimli sıcak iş takımları, sıcak ekstrüsyon
takımları ve kalıpları için; civata, somun, perçin vb. imalatında, sıcak makas ağızlarında, plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılır.
02.Hafif metallerin basınçlı döküm ve metal ekstrüsyon kalıplarında, merdaneler, boru ve çubuk ekstrüsyon kalıp ve muhafazaları gibi yüksek mukavemetli sıcak iş takımları,
sıcak ekstrüsyon takımları ve kalıpları için; civata,somun, perçin vb. imalatında, sıcak makas ağızlarında, lastik enjeksiyon kalıplarında kullanılır.
03.Çalışma sırasında; yüksek sıcaklık dayanımı, aşınma direnci ve yüksek tokluk değerlerine sahiptir. Su ile soğutabilme özelliğine sahiptir. Dövme kalıplarında, basınçlı döküm ve metal enjeksiyon kalıplarında, ekstrüsyon profil kalıpları ve zımbaları, sıcak akma pres kalıbı, sıcak kesme bıçakları, civata, somun, perçin imalatlarında kullanılır.
04.Bakır-Prinç ve bronzlarının sıcak şekillendirilmesinde (dövme, ekstrüsyon ve enjeksiyon preslerinde). Sürekli sıcaklık değişimine dayanıklı olduğundan, sıcak iş kalıpları sıcak kesen makas bıçakları, civata, somun, perçin vs. takımları olarak kullanılır. Su ile soğutabilme özelliğine sahiptir.
05.Yüksek sıcaklık direnci, yüksek sertlik ve olağanüstü tokluk değerlerine sahiptir. Enjeksiyon, ekstrüsyon ve sıcak dövme alanında zımba kalıplarında, yüksek hız gerektiren
işlerde, özellikle bakır alaşımlarının ekstrüsyon kalıplarında, sıcak dövmede, para kalıplarında, özel plastik kalıplarında kullanılır. Kalıp çalışırken su ile soğutabilme özelliğine sahiptir.
06.Demir ve çelik dövme kalıpların imalatında, (bilhassa şahmerdan gibi hızlı vuran kalıplarda). Paslanmaz çelik eşya imalatında, taban çarpma kalıplarında, çubuk ve boru ekstrüsyon takımlarında, bükme-formlama takımlarında, plastik kalıplarında sıcak makas ağızlarında, otomotiv sanayinde ısıl işlem istenmeyen büyük kalıpların yapımında.
 
 

Genel Kullanım Alanları:

01.Çalışma sırasında; yüksek sıcaklık dayanımı, aşınma direnci ve yüksek tokluk değerlerine sahiptir. Su ile soğutabilme özelliğine sahiptir. Dövme kalıplarında, basınçlı döküm ve metal enjeksiyon kalıplarında, ekstrüsyon profil kalıpları ve zımbaları, sıcak akma pres kalıbı, sıcak kesme bıçakları, civata, somun, perçin imalatlarında kullanılır.

02.Sertleştirilmiş ve temperlenmiş plastik kalıp çeliğidir. Merkezine kadar sertleşme özelliğine sahiptir. Geniş ölçülü kalıplarda rahatlıkla kulalnılabilir. Polisajlama özelliği yüksektir. Desenleme için uygundur.Yüksek tokluk, iyi işlenebilirlik ve çok iyi mekanik özeliklere sahiptir. Geniş kullanım alanına sahiptir. Taşıt aksesuarlarında, büro makinaları ve araçların ve benzeri kalıplarda kullanılır.

03.Paslanmaz martenzitik karektere sahip krom çeliğidir. Mükemmel bir homojen yapıya ve mükemmel kullanım özelliklerine sahiptir. İşlenebilme ve parlatılabilme özelliği yüksektir. Yüksek tokluk korozyon ve aşınma direncine sahiptir. PVC ve fittin malzeme imalatında, ekstrüsyon malzeme imalatında, elektrikli ev aletleri imalatında kullanılır. Agrasif kimyasal ve reaksiyona sahip plastik malzemelerin kalıplarında kullanılır.

04.Korozyon dayanımı çok yüksektir. Çok iyi parlatılabilir. Aşındırıcı ve korozyon etkisi olan plastiklerin kalıplarında, lens gözlük ve kamera parçaları gibi diğer optik aksam kalıplarında ve cam kalıplarında kullanılmaktadır.

05.Polisajlanma kabiliyeti fevkalade yüksektir. Isı geçirgenlik kat sayı ve korozyona mukavemeti çok yüksek olan bir çeliktir. Bunun yanı sıra tokluk değerleri çok yüksektir. ESR teklojisi ile üretilmektedir. Yüksek parlaklığı nedeni ile; cam kalıplarından, özellikle optik ve güneş gözlüğü camı ile CD kalıplarının yapımında kullanılmaktadır. Kalıp ömrü uzundur.

06.Toz, Metalurjisi ile üretilen martenzitik krom çeliğidir. Korozyon direnci, dolayısıyla paslanmazlık özelliği çok yüksektir. Kimyasal agresif plastiklerin ve abrasif dolgu malzemelerin kalıplarında, ekstrüsyon vida millerinin, enjeksiyon çek-valflerinin yapımında, gıda endüstrisinde makina aksamlarının ve kesme - öğütme bıçaklarının yapımında kullanılır.

 

Genel Kullanım Alanları:

01.Kobalt- Molibden yüksek hız çeliğidir. Yüksek sertlik mükemmel kesme, yüksek kızıl sertlik ve yüksek aşınma dayanımına sahiptir. Klavuz ve paftalar, bütün kesici frezeler, matkap, rayba broşlar, soğuk iş takımları imalatında kullanılır.

02.Tungusten-Molibden yüksek hız çeliğidir. Çok geniş kullanım alanına sahiptir. Yüksek tokluk ve mükemmel kesme özelliğine sahiptir. Kesici frezeler, matkap, rayba, kılavuz, paftalar, broşlar, ağaç işleme takımları, imalatında soğuk iş takımları imalatında talaşsız şekillendirme işlemlerinde kullanılır.

03.Kobalt alaşımlı Tungusten-Molibden yüksek hız çeliğidir. Yüksek kızıl sertlik ve yüksek aşınma dayanımına sahiptir. Bilhassa otomatların işlenmesinde kullanılan torna kalemlerinin yapımında, freze bıçakları, pandoğraf kalemleri, delme sıvama işleri, şerit testerelerin kesici ağızlarının yapımında, yüksek mukavemetli malzemelerin işlenmesinde kullanılır.

04.Kobalt alaşımlı Tungusten-Molibden yüksek hız çeliğidir. Yüksek sertlik, mükemmel kesme, yüksek kızıl sertlik ve yüksek tokluk değerlerine sahiptir. Her tip tornalama ve planyalama takımları, freze kesicileri, klavuzlar helisel matkaplar, ağaç işleme takımları ve soğuk iş takımları.